Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Powiedz jak możemy Ci pomóc

Dąbrowski Construction

Wasilków

1

Wiadomość została wysłana

Trzymaj rękę na pulsie! Wykonawca
niedługo
powinien się z Tobą
skontaktować.

Wiadomość do:

Jak prawidłowo wykonać rurę przepustową pod wodę do budynku?

Autor: Dąbrowski Construction, publikacja: 2021-12-31

Niezależnie, czy będziesz korzystał z usług miejscowych wodociągów, czy też wykopiesz sobie studnię, będziesz musiał doprowadzić jakoś wodę do budynku. Jeżeli w niedalekiej przyszłości planujesz budowę swojego wymarzonego domu, musisz koniecznie przeczytać ten artykuł do samego końca, gdyż wiedza tu zawarta będzie dla Ciebie bardzo cenna, a nawet powiedziałbym, że niezbędna. Jeżeli zastosujesz się ściśle do moich rad, ustrzeżesz się dość często popełnianych błędów i tym samym zaoszczędzisz parę złotych.

Zamontowane rury na placu budowy

Dostęp do bieżącej wody a rura przepustowa

O ile kiedyś ludzie potrafili jakoś żyć bez dostępu do bieżącej wody czy też prądu, o tyle w cywilizowanym świecie już chyba nikt sobie tego nie wyobraża. Z moich obserwacji wynika, że około 60% nowo wybudowanych domów jednorodzinnych nie ma wyprowadzonej rury przepustowej pod wodę poniżej poziomu przemarzania gruntu. Liczby te są niepokojące, gdyż oznacza to, że w co drugim domu został popełniony błąd już na pierwszym etapie powstawania budynku, przez co inwestor musi niepotrzebnie dopłacać.

Zastanówmy się, jak to w ogóle możliwe. Zacznijmy od tego, że nie wszystkie projekty budowlane mają zaznaczone, gdzie dokładnie należy umieścić rurę doprowadzającą wodę do budynku. Jeżeli tego nie ma, a generalny wykonawca ma niewielkie doświadczenie w branży, może o tym zapomnieć.

Co jednak z kierownikiem budowy i ceną za usługę?

Czy kierownik budowy nie powinien stać na straży i pilnować takich rzeczy, tym bardziej że nie robi tego za darmo? Wielu kierowników budowy, zwłaszcza starszej daty, bagatelizuje ten etap prac i chyba uważa, że nie można tu niczego pominąć czy też popsuć. Przez takie właśnie niedopatrzenie mogą zdarzyć się sytuacje, że brakuje rury przepustowej pod wodę.

Wymieniłem już brak oznaczenia na projekcie takiej rury, niedopatrzenie kierownika czy też brak kompetencji ekipy budowlanej. A może problem to zbyt wysoki koszt wykonania takiego przepustu pod wodę, że inwestorzy świadomie z niego rezygnują?

Odpowiedź to stanowcze nie. Koszt wykonania takiej rury przepustowej z dużą tolerancją to zaledwie 100 zł. Jest to więc kropla w morzu wszystkich wydatków, które trzeba ponieść w związku z budową własnego domu.

Czym jest rura przepustowa?

Jest to rura PE/PCV na tyle szeroka, aby móc w przyszłości poprowadzić przez nią drugą właściwą rurę, przez którą będzie płynęła woda. Taka „rura w rurze”. Dlaczego nie można poprowadzić po prostu właściwej rury pod fundamentem i trzeba koniecznie dać drugą rurę osłonową zewnętrzną? Nie trzeba być inżynierem, aby wiedzieć, że każdy budynek osiada przez pierwszych kilka lat.

W większości przypadków proces ten jest na tyle mały, że wręcz niezauważalny, co nie zmienia faktu, że zjawisko to ma miejsce. Gdybyśmy nie osłonili właściwej rury z wodą, mogłaby ona zostać w końcu przygnieciona, uszkodzona i wymagałaby kosztownej naprawy.

W którym miejscu ma być umieszczona rura przepustowa?

Jeżeli w planach budynku jest wyznaczone konkretne miejsce umieszczenia rury, należy zrobić zgodnie z wytycznymi projektu i jest to oczywiste. Jeżeli natomiast brak takich planów, trzeba zastanowić się, gdzie będą zainstalowane liczniki pod wodę w przyszłości i tam właśnie zrobić taki przepust.

Jak głęboko należy umieścić rurę przepustową do wody?

Nie ma tutaj miejsca na samowolkę i należy taką rurę umieścić poniżej poziomu zamarzania gruntu; zwykle jest to około 1-1,5 m od poziomu 0 budynku. Przyjmuje się zatem, że rury przepustowe należy przeprowadzić pod ławami budynku, aby woda w przyszłości nie zamarzała.

Zaleca się wkładać rurę przepustową przed zalaniem ław fundamentowych, co nie oznacza wcale, że nie można tego zrobić później. Jeżeli jako inwestor zauważysz brak takiej rury po zalaniu ław, szybko interweniuj i przypilnuj, aby następnego dnia Twój majster taką rurę umieścił w odpowiednim miejscu.

Pamiętaj, że im dalej w las, czyli im bardziej zaawansowanie prac będzie większe, naprawienie tego będzie wymagało większego nakładu finansowego i niepotrzebnego zachodu. Wykonawca będzie musiał przebić się przez warstwę chudego betonu, posadzki, styropianu, aby poprowadzić taką rurę przepustową. Będzie on zmuszony uszkodzić izolację budynku, przez co także ucierpi szczelność na wodę fundamentów.

Rada specjalisty

Ważne, aby jako inwestor czy też wykonawca pilnować, aby rura przepustowa znajdowała się we właściwym miejscu, aby jej przekrój był odpowiednio duży, tak aby móc sprawnie i bezproblemowo przesadzić właściwą rurę z wodą. Pamiętaj, że lepsza profilaktyka niż naprawa.

Jeżeli spodobał Ci się artykuł i chcesz, żebym pisał kolejne materiały, odezwij się do mnie bezpośrednio. Zachęcam też do przejrzenia innych moich artykułów.

Zobacz również: Najlepsze Oferty Na Instalacje Sanitarne

Instalacje sanitarne - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 30 702 Specjalistów od Instalacji Sanitarnych najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o instalacjach sanitarnych